سرگذشت پویانمایی ( بخش یکم)

پویانمایی یا انیمیشن، نمایش پیاپی تصاویر مختلف با سرعت مناسب است به گونه ای که به بیننده احساس حرکت در تصاویر دست بدهد.

پویا نمایی عصر پارینه سنگی
پویا نمایی عصر پارینه سنگی

 پیشینه  پویا نمایی به دوره های قبل از تمدن های بشری بر می گردد . می توان به  نقاشی های به جا مانده از دوران پارینه سنگی ، نگاره های نقش بسته بر ظروف گردان در تمدن های باستانی و بازیچه های گوناگون  سرگرمی و ابزار های ساخته شده در قرون اخیر اشاره کرد که ما در اینجا به این بخش نمی پردازیم.

پویانمایی در تمدن های باستانی
پویانمایی در تمدن های باستانی

 آغاز پویا نمایی به شکل نمایش تصاویر متحرک بر روی پرده به کمک پروژکتور بر اساس مستندات بر جا مانده به ۲۸ اکتبر سال ۱۸۹۲ میلادی (۷ آبان سال ۱۲۷۱ خورشیدی) باز می گردد. در این تاریخ چارلز ایمل رینالد سه انیمیشن را در پاریس به نمایش گذاشت . تنها نمونه باقی مانده از این سه گانه Pauvre Pierrot نام دارد که از ۵۰۰ فریم تشکیل شده است.

 پس از همگانی شدن صنعت سینما امکانات بی پایانی به خدمت رشد انیمیشن در آمد. در سال  ۱۹۰۶ (۱۲۸۳ خورشیدی)جی استوارت بلکتن نخستین انیمیشن نقاشی را فیلم برداری و عرضه کرد. این انیمیشن تخته سیاهی را نشان می داد که چهره هایی بر آنها ترسیم شده و خود به خود شروع به حرکت می کردند. همچنین در سال ۱۹۰۸ (۱۲۸۵ خورشیدی ) آلبرت ای اسمیت و جی استوارت بلکتن یک انمیشن کوتاه به نام سیرک هومپتی دومپتی تولید کردند. سبک این انیمیشن Stop motion  بود یعنی تصاویر بسیاری از یک شی به صورت پیاپی نمایش داده می شد که حاصل کار جان بخشیدن به اشیا معمولی بود . جان بری، استودیو جان بری را در سال ۱۹۱۴ ( ۱۲۹۱ خورشیدی) افتتاح کرد. اری هورد یکی از کارمندان استودیو روش نوینی به نام cel Technique را ابداع کرد که انقلابی در تولید انیمیشن بود. در این روش شخصیت های متحرک بر روی ورقه های شفافی کشیده و سپس این ورقه ها روی یک زمینه با نقاشی ثابت گذاشته شده و فریم به فریم برای تولید انیمیشن عکس برداری می شوند. پس از آن با بهره گیری از این تکنیک انیمشن های بسیاری تولید شدند.

والت دیسنس
والت دیسنی

 اما دوران طلایی انیمشن از سال ۱۹۲۳ ( ۱۳۰۲ خورشیدی) با ورشکستگی استودیو Laugh-O-Grams  آغاز شد. مالک آن استودیو والت دیسنی بود که بلافاصله یک استودیو تازه در لوس آنجلس گشود. نخستین پروژه دیزنی سریال های کمدی آلیس بود که ماجرا های دختری همراه با شخصیت های کارتونی متنوع را بر روی پرده به نمایش می گذاشت.برخی از انیمیشن های صدادار اولیه مانند فیلم های Song Car-Tunes سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۷ و Dinner Time سال ۱۹۲۸ در این دوره عرضه شدند. در این انیمیشن های صدادار ( animated sound films ) صدای ضبط شده همزمان با نمایش فیلم پخش می شد.

در سال ۱۹۲۸ استودیو دیزنی در قسمت سوم انیمیشن میکی موس به نام Steamboat Willie از روشی نو به نام صدا روی فیلم ( sound-on-film )  بهره گرفت. این نخستین فیلم انیمیشنی بود که کلیه فرایند های صداگذاری ،جلوه های صوتی و ضبط صدا بر روی حلقه فیلم،  پس از فیلم برداری و در استودیو انجام شد.

برادران وارنر
برادران وارنر

شرکت کارتون برادران وارنر ( Warner brother Cartoons ) در سال ۱۹۳۱ ( ۱۳۱۰ خورشیدی) بنیاد گذاشته شد. این شرکت به انیماتور هایش آزادی عمل زیادی در خلق کاراکتر های گوناگون می داد، بر خلاف دیزنی که نظارت شخصی و سخت گیرانه ای بر روی محصولات تولیدی اش اعمال می کرد. در سال ۱۹۳۲ استودیو دیزنی نخستین انیمیشن تمام رنگی خود  به نام “گلها و درخت ها” را با بهره گیری از روش تکنیکالر تولید کرد که برنده جایزه آکادمی شد. این جایزه همان اسکار است که در آن زمان Academy Award نامیده می شد. به زودی انیمیشن رنگی جای ثابتی در این صنعت یافت . در سال ۱۹۳۴ برادران وارنر نخسیتن فیلم رنگی به نام Honeymoon hotel را عرضه کرد. تکس اوری ( Tax Avery ) در سال ۱۹۳۵ نخستین فیلم خود را با برادران وارنر تولید کرد. سرشت پر از هیجان کاراکتر های اوری مخاطبان بیشتری نسبت به کاراکتر های دیزنی به ویژه از میان کودکان را جذب خود می کرد. او همان کسی است که شخصیت های کارتونی مشهوری چون دافی ، چیلی ویلی را در دوره طلای انیمیشن هالیود آفرید . او بیشتر کار های اش را با همکاری استودیو های وارنر بروس و مترو گلدوین مایر عرضه کرد.

سفید برفی و هفت کوتوله
سفید برفی و هفت کوتوله

دیزنی در سال ۱۹۳۷ نخستین انیمشن سینمایی به زبان انگلیسی به نام “سفید برفی و هفت کوتوله” که با روش تکنی کالر ساخته شده بود را عرضه کرد . پس از آن دیزنی به ساخت انیمیشن های سینمایی ادامه داد ولی برادران وارنر بیشتر بر روی تولید انیمیشن ها کوتاه تمرکز کرد.

در اینجا خالی از لطف نیست یادی هم از نخستین انیمیشن ژاپنی بکنیم. میتسویو سئو  انیمیشن سینمایی “خدای جنگجویان دریا” را که یک فیلم تبلیغاتی در مورد جنگ جهانی دوم بود به سفارش وزارت نیروی دریایی ژاپن ساخت . این فیلم در سال ۱۹۴۵ به نمایش درآمد.

تلویزیون رنگی در سال ۱۹۵۱ به بازار آمریکا معرفی شد. در سال ۱۹۵۸ (۱۳۳۷ خورشیدی) شرکت هانا باربارا یک برنامه نیمه ساعته تلویزیونی به نام “سگ شکاری هاکلبری” عرضه کرد. از آن زمان تاکنون ، برنامه های انیمشن بسیاری در تلویزیون چشم میلیارد ها بیننده کوچک و بزرگ رادر جهان خیره به صفحه تلویزیون نگه داشته است.

پایان بخش نخست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.