۷ نشانه ی عشق خردسالان به مادر (۲-۴ سال)

برای جلب توجه شما وارد عمل می شود:  وقتی همراه دوست خود به تفرجگاه رفته اید و حسابی مشغول گفت و گو هستید، ناگهان کودکتان اسباب بازی هایش را روی ماسه ها پرت می کند. اگر او نتواند توجه مثبت شما را جلب نماید به ناچار توجه منفی شما را به خود جلب می کند. اگر “جلب توجه” شما را به “داشتن چیپس” تشبیه کنیم، این موضوع را می توان به زبان ساده اینطور بیان کرد. “از نظر کودک شما داشتن چیپس خیس بهتر از این است که اصلا چیپس نداشته باشد. این رفتار نشانه ی این است که شما تا چه اندازه برای کودکتان اهمیت دارید.  

شما الگوی رفتاری او هستید: فرزندتان دوست دارد دقیقا کارهای شما را تقلید کند؛ همان رفتاری که در دوران نوپایی انجام می داد؛ با این تفاوت که حالا این الگوبرداری پیشرفته تر شده است. حالا او را می بینید که می خواهد تلفن مهمی بزند، یا رانندگی کند. _همان کارهایی که شما معمولا انجام می دهید- شما برای فرزندتان یک سوپر استار هستید.

او عشق خود را به شما به صورت شفاهی ابراز می کند:  در سن ۳ یا ۴ سالگی، خیلی از بچه ها عشق خود را در قالب کلمات ابراز می کنند. ممکن است این جمله ها را از زبان کودکتان بشنوید، “دوستت دارم مامان” یا “پوستت خیلی نرمه” یا حتی “می خواهم با تو ازدواج کنم تا همیشه با هم باشیم”. همه ی این جمله ها یک معنی دارند.

او می تواند موجب تسلی شما شود: گاهی ممکن است از همدلی کودک خردسال خود تعجب کنید. وقتی ناراحت هستید، شاید او شما را ببوسد یا اسباب بازی مورد علاقه اش را به شما بدهد. او تقلید می کند، مثل وقتی که او ناراحت بوده و شما دلداریش  داده اید. شما دنیای کودک خود هستید و او دوست ندارد که این دنیا از هم بپاشد. بنابراین تلاش می کند تا در بهبود اوضاع نقشی داشته باشد. و این همان عشق زیباست.

گاهی با حرف هایش شما را آزار می دهد: عشق نباید آزار دهنده باشد، اما عشق کودک خردسال ما گاهی ممکن است با آزار و اذیت همراه باشد. اگر کودکتان را ناامید کنید یا احساساتش را جریحه دار کنید، ممکن است با حرفهای آزاردهنده کار شما را تلافی کند. مثلا بگوید: ” مامان بد” یا حتی ” ازت متنفرم” ! هیچ کس دوست ندارد این حرف ها را از زبان خردسال خود بشوند. اما به هر حال ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. این رفتار نشان دهنده ی توجه بالای کودک به شماست. او با بیان این جمله های کوتاه در واقع می خواهد به شما بگوید: تو بیشتر از هر کسی برای من اهمیت داری آنقدر زیاد که می توانی من را اینقدر آشفته کنی، حالا من هم تو را اذیت می کنم .   

به شما هدیه می دهد: کودک خردسال ممکن است هدیه هایی مثل گلی از باغچه ی حیاط ، یک سنگ چخماق یا نقاشی که از چهره ی خودش کشیده است، و یا حتی حباب های داخل حمام را به شما هدیه کند. دادن این هدیه های بامزه و در دسترس برایش راهی است تا نشان دهد که شما برای او فرد خاصی هستید.

بازگشت شما را جشن می گیرد: کودک شما را در آغوش می کشد و شروع به خود نمایی  می کند. این رفتار را وقتی از کودکتان می بینید که برای مدتی از او دور بوده اید و او در غیبت شما زیاد داد و فریاد راه انداخته است.

 ترجمه : شیرین

برگرفته از سایت : www.affordablepapers.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.