چرا باید کودکان را به نقاشی کشیدن تشویق کنیم ؟

نقاشی کشیدن یکی از ابتدایی ترین و بهترین فعالیت هایی است که کودک شما می تواند داشته باشد. با پیشرفت تکنولوژی و در دسترس بودن منابع فراوان اطلاعات و سرگرمی برای کودکان، ممکن است به نقاشی کم توجهی شود یا حتی به طور کلی کنار گذاشته شود. در ادامه توضیح می دهیم که به ده دلیل باید کودکان را به نقاشی کشیدن تشویق کرد.

۱- کودک با نقاشی احساسات خود را بیان می کند.

بچه ها در معرض اطلاعات مختلفی قرار دارند. آنها هرچیزی که می بینند، می شنوند، بو می کنند یا لمس می کنند را به خاطر می سپارند و نقاشی کردن یکی از مهم ترین شکل های بیان در مسیر رشد آنهاست. همه ی چیزهایی که آنها می خواهند ابراز کنند را همیشه نمی توان در قالب کلمات بیان کرد، در این جا تشویق کودک به نقاشی کردن اهمیت بسیاری پیدا می کند. خط هایی مارپیچ از رنگ ها می تواند بیانگر شادی کودک باشد و تکرار یک چیز در نقاشی به این معنی است که او به آن علاقه مند است.

1p

۲- نقاشی کردن مهارت حل مشکلات را در کودک پرورش می دهد.

وقتی کودک شما نقاشی می کشد، ذهنش تا حد بسیار زیادی فعال می شود. در طول نقاشی کشیدن او از خودش می پرسد : “چطور سر این سگ را به بدنش متصل کنم”. یا “این رنگ با آن رنگ فرق دارد”. اگر از او در مورد نقاشی اش بپرسید ، او حتما می تواند در مورد آن برایتان توضیح دهد.

9p

۳- نقاشی کشیدن اعتماد به نقس کودکتان را بالا می برد.

نقاشی کشیدن این حس را به کودک شما القا می کند؛ “من این را کشیده ام و به آن افتخار می کنم”. بعد از نقاشی، زمان تعریف و تحسین از کار کودک است. ستودن نقاشی کودک قطعا موجب بالا رفتن اعتماد به نفس در او می شود.

3p

۴- با تشویق کودک به نقاشی کردن می توانید لحظه ی شیرین “تایید کارش” را به او هدیه کنید.

لحظه ای که کودک نقاشی اش را تمام می کند، اولین کلمه ای که از او می شنوید این است” ببین” . وقتی او کار هنری اش را به شما نشان می دهد، حداقل ۵ دقیقه برای تقدیر ار شاهکار استادانه اش وقت بگذارید. در مورد داستانی که پشت نقاشی خوابیده است از او سوال کنید و او را تشویق کنید که باز هم بکشد.

4p

۵- نقاشی کشیدن مهارت های حرکتی ظریف را در کودک شما تقویت می کند.

در دوازده ماهگی، اگر به کودک یک مداد شمعی و کاغذ بدهید، شروع به خط خطی کردن کاغذ می کند. در این مرحله، نگه داشتن مداد رنگی در دست موجب تقویت عضلات دست و انگشتان کودک می شود.

به مرور، کودک کنترل بیشتری روی مداد یا مداد شمعی پیداد می کند و می تواند جزئیات ظریف تری را بکشد و بین دست و چشم خود هماهنگی ایجاد کند. پیشرفت در مهارت های حرکتی ظریف موجب به دست آوردن مهارت کنترل و توازن می گردد که در بعضی از کارها به آن نیاز داریم. مثل نگه داشتن لیوان آب، استفاده از قیچی، نوشتن یا توانایی دوختن دکمه ی لباس.

5p

۶- نقاشی کشیدن به کودک شما فرصت تمرکز کردن می دهد.

چند دقیقه ساکت می شود. مدادش را در دست می گیرد در حالیکه یک ورق کاغذ سفید جلویش گذاشته و به آن خیره شده است. فقط همین چند دقیقه است که کودک تمام حواسش را برای انجام کاری جمع می کند. این خیلی مهم است که کودک شما کاری را در دست دارد و برای انجام آن باید کاملا تمرکز کند. این کار همچنین قدرت توجه کودک شما را افزایش می دهد به همین دلیل او موضوع خاصی را انتخاب کرده و نقاشی می کشد.

6p

۷- نقاشی کردن تخیل کودک شما را فعال تر می کند.

جورج برنارد شاو گفته : “تخیل آغاز خلقت است”. نقاشی کشیدن کودک شما، مصداق بارز این جمله است. وقتی کودک می خواهد نقاشی بکشد، تلنگری به تخیل خود می زند و آنچه در ذهنش می گذرد را به روی کاغذ می آورد. اما فایده ی داشتن تخیل فعال به همین جا ختم نمی شود. بزرگسالانی که تخیل فعالی دارند، همیشه ایده های زیادی در سر می پرورانند و می دانند که چطور آنچه در ذهنشان است به مرحله ی عمل برسانند. کسانی که تخیل فعالی دارند خالق همه ی چیزهایی هستند که ما استفاده می کنیم و جامعه ی ما را می سازند.

جورج برنارد شاو در ادامه می گوید: ” آنچه را که دوست دارید، تصور می کنید، آنچه را که تصور کردید، آرزو می کنید و سرانجام آنچه را که آرزو کردید، خلق می کنید. پس کودکان را به نقاشی کشیدن تشویق کنید.

7p

۸- نقاشی کشدین کودک را برای یادگیری آماده می کند.

نقاشی یکی از اولین پایه های تفکر انتزاعی یا تفکر منطقی است. در نقاشی، کودک از شکل ها، خط ها و نقطه ها به عنوان نمادهایی از اشیا  استفاده می کند و سرانجام آنها را به صورت منطقی مرتب می کند. در آموزش مدرن، داشتن تفکر انتزاعی برای درک نمادها بسیار مهم است. حروف نماد صداها، اعداد نماد ریاضی و چهره ها و تصاویر نماد رفتار صحیح می باشند.

8p

۹- نقاشی کردن لذت بخش است و انگیزه ی درونی را بالا می برد.

آخرین باری که نقاشی کشیده اید را به یاد می آورید؟ آیا در حالیکه نقاشی می کشیدید لبخند می زدید؟

نقاشی کشیدن اساسا یک کار لذت بخش است. احتمالا نقاشی می کشیم چون احساس خوبی داریم یا می خواهیم احساس خوبی پیدا کنیم. یک چیز خوب در مورد نقاشی این است که ما را تحریک می کند تا روی آنچه دوست داریم انجام بدهیم یا ببینیم تمرکز کنیم. نقاشی کردن انگیزه ای را در ما به جود می آورد تا کاری که دوست داریم انجام دهیم و روی کاری تمرکز کنیم که در پایان برایمان لذت و شادی به همراه دارد. این احساس در مورد همه ی انسان ها با هر سن و سالی مصداق پیدا می کند.

2p

۱۰- نقاشی کشیدن یک تمرین کامل برای پیشرفت کودک شماست.

 نه تنها تمرین های نقاشی لازم است تا کودک بتواند مهارت های لازم برای پیشرفت را بدست بیاورد، بلکه تقریبا همه فرایند های شناختی را که کودک شما برای رشد مغزش نیاز دارد را فراهم می آورد. نقاشی نیمکره چپ و راست مغز را همزمان بکار می اندازد. نقاشی کودک شما را قادر می سازد تا بین آنچه فکر می کند و آنچه می خواهد بیان کند، ارتباط خوبی برقرار کند.

اجازه دهید کودکتان مداد در دست گیرد و با کشیدن روی یک ورق کاغذ قدرت خلاقیت خود را به تمایش بگذارد و افکار خود را در قالب تصاویر بازگو کند. خلاقیت کودکتان را با نقاشی تقویت کنید. 

ترجمه : شیرین

منبع : http://www.pofuff.com

2 دیدگاه در “چرا باید کودکان را به نقاشی کشیدن تشویق کنیم ؟

  1. ممنون به خاطر مطلب مفیدتون میشه منبع اصلی رو معرفی کنین تا بتونم توی پایان نامه ام ازش استفاده کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.