می خواهید با کودکتان به خرید بروید؟

اگر می خواهید با کودک خود به خرید بروید، شاید بتوانیم به شما کمک کنیم تا از خرید خود لذت بیشتری ببرید.

shopping4

  • بخاطر داشته باشید که توانایی کودکان محدود است:

وقتی با بچه ها به خرید می روید نیازهای آنها را در نظر بگیرید. آنها خیلی زودتر از شما خسته، گرسنه، و از سر و صدا و شلوغی کلافه می شوند و نیاز به هوای تازه، جست و خیز و آرامش دارند.

  • به خاطر داشته باشید که کودکان به طور طبیعی کنجکاو هستند :

کودک به خاطر حس کنجکاوی که به طور طبیعی در وجودش است می توانند چیزهای زیاد ی در مورد محیط اطراف خود یاد بگیرد. اگر در حین خرید، چیزی توجه اش را جلب کرد و می خواست به آن دست بزند، لطفا او را سرزنش نکنید. اگر امکان دارد به او کمک کنید تا آنچه را دوست دارد در دستش بگیرید و در صورتیکه ممکن نیست به او بگویید که فقط می تواند آن را نگاه کند. مثلا  می توانید اینطور بیان کنید: “این شکستنی است، پس بیا با هم فقط نگاهش کنیم.”

shopping2

  • خرید رفتن با بچه های خیلی کوچک :

اگر می خواهید با کودک زیر دوسال خود به خرید بروید حتما این کار را بعد از تغذیه و استراحت کامل او انجام دهید. بچه های کوچک در هوای خشک مراکز خرید مقدار زیادی از آب بدن خود را از دست می دهند. بنابراین به آنها مرتب مایعات بدهید.

بچه ها در این سن بغل شدن را خیلی دوست دارند. ساک های حمل کودک که والدین می پوشند و کودک را در آن می گذارند به مراتب از گذاشتن کودک در چرخ خرید بهتر است و احساس امنیت بیشتری به او می دهد.

وقتی با کودک خود به خرید می روید به ناچار به او کمتر توجه می کنید. با دادن یک اسباب بازی کوچک به دست کودکتان از توجه کامل او به شما کم می شود. اما به خاطر داشته باشید که هرچند وقت یکبار با او صحبت کنید، ارتباط چشمی برقرار نمایید و او را در آغوش بگیرید.

  • خرید رفتن با خردسالان :

 خردسالان می توانند در بعضی تصمیم گیری ها در خرید شرکت کنند. مطرح کردن سوال هایی مثل : ” به نظرت کدام یک از اینها بهتره؟” موجب می شود که کودک به جای خریدی کسل کننده ، یک خرید لذت بخش را تجربه کند. همراه داشتن آب و خوراکی مورد علاقه کودک را فراموش نکنید چون موقع خستگی خیلی به کارتان می آید.

shopping1

  • خرید رفتن با بچه های بزرگتر :

بچه های بزرگتر می توانند کمک بزرگی در خرید باشند. به خصوص در فصل خرید برای سال نو.

اگر بچه ها تبلیغات مواد غذایی را دیده و با آنها آشنا باشند، می توانند مواد غذایی مورد نظر شما را از قفسه های فروشگاه برایتان بیاورند.

  • موقع شلوغی فروشگاه ها با کودکان به خرید نروید:

خرید کردن در ساعت شلوغی فروشگاه و وقتی والدین و کودکان گرسنه و خسته هستند، خیلی سخت می شود. سعی کنید صبح یا بعدازظهر به خرید بروید. اگر بتوانیم بدون استرس ناشی از شلوغی فروشگاه خرید کنیم  آنوقت انرژی لازم را برای پاسخ دادن به نیازهای فرزندمان خواهیم داشت.

  • وقتی لازم است به کودکتان “نه” بگویید :

مهمترین بخش “نه” گفتن به کودک این است که به او بفهمانیم ما در کنارش هستیم، اگرچه نتوانیم تمام خواسته هایش را برآورده کنیم. هیچ دلیلی ندارد که شما نتوانید به کودکتان “نه” بگویید. اما همیشه این را به خاطر داشته باشید که لبخند زدن به کودک، در آغوش کشیدن و نوازش کردن او مجانی است.

  • اگر خسته شدید..

اگر انرژی و تحمل شما رو به پایان بود سعی کنید خستگی خود را د رجهت مثبت هدایت کنید. به عنوان مثال می توانید به فرزندتان بگویید : ” من خیلی خسته ام فکر کنم بهتر است چند دقیقه بیرون فروشگاه برویم . بیا چند دقیقه بیرون برویم تا هر دو سرحال شویم. ” حتی چند دقیقه هوای تازه و دوری از شلوغی می تواند حال و هوای بهتری برای والدین و کودک فراهم آورد.

  • اگر فرزندتان خسته شد…

اگر علیرغم بکاربردن تمام پیشنهاد هایی که ارائه شد، کودکتان خیلی زود خسته شد لطفا به خواسته اش احترام بگذارید. خرید می تواند صبر کند اما بچه ی خسته، گرسنه و آشفته نمی تواند.

shopping3

به خاطر داشته باشید که بچه ها همانطور که با آنها رفتار می شود عمل می کنند. اگر به اندازه ی کافی برای کودکمان وقت بگذاریم، به او توجه کنیم، در مقابلش صبور باشیم و او را درک کنیم او نیز موقع خرید و دیگر موقعیت های چالش برانگیز زندگی اش تحمل بیشتری خواهد داشت تا کودکی که همیشه با موقعیت های استرس زا روبرو بوده بدون اینکه از لحاظ احساسی حمایت شده باشد.

ترجمه : شیرین

منبع : www.naturalchild.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.